Örömmel értesítjük vásárlóinkat, hogy webáruházunk megújult!

Kérdése van? Hívjon minket! +36-124-64416

Blog

Színes virágok a kertben és az erkélyen – ültetési tippek és érdekességek

Kleopátra Virága
2025.03.17 15:15
Színes virágok a kertben és az erkélyen – ültetési tippek és érdekességek

Tudtad, hogy az árvácska nemcsak gyönyörű, hanem ehető is? Vagy, hogy a százszorszép leveleiből ízletes saláta készíthető? És azt hallottad már, hogy a levendula a második legnépszerűbb fűszernövény a világon? Vajon azt tudtad-e, hogy a kankalin levele nagy mennyiségű aszkorbinsavat tartalmaz, ezáltal kiváló C-vitamin forrás?

Tavasz van, itt az ültetés ideje! Ha szeretnéd megtölteni a kertedet vagy az erkélyedet csodaszép virágokkal, jó helyen jársz, olvass tovább!

 

Kerti árvácskát a kertbe!

 A kerti árvácska, vagy tudományos nevén Viola × wittrockiana az egyik legkedveltebb virág, amely nem csak a kertben, de az erkélyen is jól mutat. Színei rendkívül változatosak, a gondozása pedig egyszerű, ezért kezdő kertészek számára is ideális választás. Ezen kívül számos olyan érdekes tényt is összeszedtünk az árvácskáról, amit biztosan nem hallottál még!

 

A kerti árvácska típusai

A kerti árvácska alacsony növény (15-20 cm), bokorrá fejlődik (20-30 cm átmérőjű), és rendkívül sokféle színben pompázik. Ültetheted balkonládába, kertbe vagy akár csüngő virágként is.

 

Kerti árvácska: ültetés és gondozás tippek

Ültetése a tavaszi időszakban, március kezdetétől, április közepéig tart. Amennyiben balkonládába ültetjük, tőzeggel kevert földbe kerüljön. Ha a kertbe tesszük, arra vigyázzunk, hogy ne ültessük se mélyebbre, se magasabbra, mint ahogy a cserépben volt és legalább 15 cm távolságot tartsunk köztük. Ültetés után alaposan locsoljuk meg és gondoskodjunk róla, hogy megfelelő mennyiségű fényt kapjon.

A kerti árvácska a kevés gondozást igénylő növények közé tartozik, az egyetlen fontos szabály: az öntözés!

 

Érdekességek, amiket biztosan nem tudtál a kerti árvácskáról

  • A kerti árvácska virágaiból készült teát a gyógyszeripar szorongás, stressz és az idegesség enyhítésére, valamint légzőszervi és asztmás betegségek kezelésére is használja.
  • Mivel ehető növény, az élelmiszeripar virágait torták és sütemények díszítésére, míg leveleit salátákban, levelekben és más ételekben hasznosítják.
  • A kozmetikai ipar ugyancsak széles körben használja jótékony hatásait. Kivonatai Bőrgyulladás, bőrirritáció ellenes és bőrfrissítő hatását, krémekben, szappanokban, samponokban alkalmazzák, míg gyökerének kivonatát hajerősítő, hajnövesztő szerként hasznosítják.

 

Miért érdemes százszorszépet ültetni a kertbe vagy balkonládába?

A százszorszép az ugyan ezen a néven ismert vadvirág kultúr fajtája. Bár csodaszép és változatos virág, napjainkban sokszor méltatlanul mellőzve van, ha az erkélyre vagy kertbe válogatunk „ültetnivalót”. Pedig ez a szép és elegáns virág már a nevét is azért kapta, mert a világon semmilyen negatív jelentést nem tulajdonítanak neki sehol, sőt! A tisztaság és az ártatlanság szimbólumaként vonult be a virágnyelvbe.

 

A százszorszép típusai

Félig vagy sűrűn telt szirmú, fehér, rózsaszín, piros, vagy akár kétszínű változatok egyaránt előfordulnak. Egyes fajok virágai akár 5-7 cm átmérőjűek, magasságuk 10-20 cm.

 

A százszorszép ültetése, gondozása

Egymástól 20 cm-es távolságra, tápanyagban gazdag talajba kell ültetni. Virágzása a napos, félárnyékos helyen a legintenzívebb, ezért érdemes ilyen adottságokkal rendelkező helyet keresni számára. Gondozása egyszerű, az egyetlen dolog, amire oda kell figyelni, hogy száraz időben sok vizet igényel.

 

Amit biztosan nem tudtál a százszorszépről!

  • A százszorszép levelei ehetőek, salátákban igen kedvelt alapanyag, de pesto készítéséhez is.
  • Gyógynövényként az egyszerű vadszázszorszépet használjuk, számos problémára jelent megoldást: légzőszervi, emésztőrendszeri, húgyúti panaszokra, de bőrproblémákra, sebgyógyításra is kiváló.
  • Virágát vagy virágos hajtását a homeopátiában rándulások, zúzódások kezelésére használják.

 

Kankalin, a tavaszi kert ékköve!

Egy legenda szerint, amikor Szent Péter leejtette a mennyország kulcsát, az gyökeret vert és kankalinná változott. A kankalin virágzata valóban egy kis kulcscsomóra emlékeztet, ezért is kapta a Hymelslossel (égi kulcs) nevet Hildegard von Bingen-től, a rupertsbergi zárda főnöknőjétől a XII. században. Ez a név annyira találó, hogy számos nyelvben tovább is él.

 

A kankalin ezer arca

A kankalinnak rengeteg vadon élő és kerti, balkonládában elterjedt fajtája ismeretes. A kerti fajtákat leginkább csodaszép, a szivárvány minden színében pompázó virágjáért ültetjük. A legelső virágok között van, amelyek tavasszal szirmot bontanak, és bájos lényükkel megtörik a tél szürkeségét. Vadon élő fajtáik többnyire védettek, ez alól az egyetlen kivétel az orvosi kankalin, amelyet korábban varázserejű növényként tartottak számon, napjainkban pedig igen jelentős gyógynövény.

 

A Kankalin ültetése, gondozása

Humuszban bővelkedő, nedves talajt kedvelnek, félárnyékos vagy árnyékos helyen érzik jól magukat. Ha kertbe ültetünk tavasszal kankalint az előbb megbeszélt paraméterekkel, júniusig garantáltan virágozni fog. A virágzása hosszabb lesz, ha az elhalt virágokat rendszeresen tőből levágjuk.

 

 És azt tudtad a kankalinról, hogy…

  • Levele nagy mennyiségben tartalmaz aszkorbinsavat, ezért kiváló C-vitamin forrás? Sőt, szárított, összetört levelei akár 1 éven keresztül is megőrzik az értékes hatóanyagot.
  • Egyes vidékeken a cukorral és citromsavval vegyített és erjesztett kankalinbornak hagyományai is vannak.
  • És azt tudtad, hogy a vadnyúl egyik kedvenc eledele a kankalin?

 

Levendula, a klasszikus választás az erkélyen és kertben!

A levendula az a növény, amelyről mindenki tudja, hogy mennyire sokoldalú. Persze azon túl, hogy számtalan jótékony hatása van az ember szervezetére, közérzetére, még illatával és csodás színével is levesz minket a lábunkról.  Számos fajtája létezik, hazánkban a leginkább elterjed fajtája a közönséges, vagy más néven francia levendula, amely a legendás tihanyi levendulásokban is visszaköszön ránk.

 

Néhány jó tanács a levendula gondozásához

Ha levendulát ültetsz a kertedbe vagy a balkonládádba, ezt a néhány szabályt mindenképpen tartsd be! Jó vízáteresztő képességű, száraz, enyhén meszes, tápanyagban közepesen ellátott talajba ültesd őket. Mivel alapvetően egy mediterrán növényről beszélünk, locsolni csak mértékkel szabad, a túlöntözés árt nekik! A fény viszont gyakorlatilag lételemük, imádják! Csak így tudsz illatokat és gyönyörű, tömör virágokat kinyerni belőlük.

 

És amit talán még nem tudtál a levenduláról…

  • A növény jellegzetes illatát a terpén nevű molekula adja. Ezek tartják távol tőlük a kártevőket, és ahogy a tudomány egyre inkább rávilágít, ezek felelősek jótékony hatásaiért is.
  • A levendula a bazsalikom után a második legnépszerűbb fűszernövény a világon.
  • A levendula az odaadást, a szerencsét, a sikert, a boldogságot, valamint a tisztaságot, a derűt, a kegyelmet és a nyugalmat is jelképezi.

 

Ha kedvet kaptál a kertészkedéshez, ne várj tovább! Egy ásó, egy gereblye, és már kezdődhet is a színes virágok ültetése a kertedben vagy az erkélyeden.