Ezért kellenek szobanövények a lakásba és az irodába!
A szobanövények szépsége, bája elvitathatatlanul otthonosabbá teszi a lakást és kellemesebb irodai környezetet is biztosítanak. Azt azonban sokan nem is tudják, hogy szobanövényeket tartani nem csak esztétikai szempontok miatt érdemes. Számos pozitív hatásuk van egészségünkre, közérzetünkre, sőt még a teljesítményünkre is.
Még a NASA is vizsgálódott a témában
Az 1980-as évek végén a NASA vizsgálta, hogy melyek azok a szobanövények, amelyek alkalmasak lehetnek a levegő tisztítására. 12 szobanövény reakcióját figyeltek meg 3 különböző vegyület légköri koncentrációjára. Arra a megállapításra jutottak, hogy bizonyos dísznövények képesek kiszűrni a veszélyes gázokat a levegőből. A növények ugyanis amellett, hogy megkötötték a szén-dioxidot és oxigént termeltek, jelentős mennyiségben szűrték a formaldehidet, triklóretilént és a benzolt is.
Konklúzió
A 80-as években elkezdett kutatásokat napjainkban is folynak, és egyre több pozitív tanulmány készül, miszerint bizonyos növényfajok csökkentik a légszennyező anyagok koncentrációját a levegőben, így a levegő tisztításának hatékony módja a szobanövények „használata”.
Az egyik, talán legjellemzőbb káros anyag a formaldehid, amely az otthonunkban levő bútorokból, műanyagokból, ragasztókból kerül a levegőbe és főleg télen, amikor kevesebbet szellőztetünk, koncentrációja felhalmozódhat. Csak zárójelben jegyezném meg, hogy a szmogban is előfordul, így a szellőztetés nem mindig és főleg nem mindenhol segít ezen a problémán. A formaldehid mérgező és rákkeltő tulajdonsága miatt pl. építkezéseknél a levegőben megengedett értéke maximalizálva van. Ez az érték: 0,1 ppm. A teljesség kedvéért: a ppm jelentése „pars per million”. Ez egy olyan érték, amely meghatározza a részecskék számát összesen 1 millió részecskében.
Szóval, lássuk, melyek azok a növények, amelyeket nem csak a szépségük miatt érdemes a szobában, irodákban, oktatási, egészségügyi intézményekben, hivatalokban tehát gyakorlatilag minden olyan helyen tartani, ahol sok időt töltenek emberek.
Sansevieria vagy más néven anyósnyelv, fácánlevél
A növény számos kedvező tulajdonsága miatt gyakorlatilag reneszánszát éli napjainkban. Különböző díszfajtáit fejlesztették ki, ezáltal számos változatos, dekoratív megjelenési formában fordul elő, ennek köszönhetően pedig szinte minden lakberendezési stílushoz jól passzol. Az egyes fajták egymással és más növényekkel is jól kombinálhatók.
A sansevieria nagy előnye, hogy jóformán elpusztíthatatlan. Egyedül a túlöntözést veszi zokon, azon kívül nagyon ellenálló a külső behatásokkal szemben. Azon túl, hogy a NASA az egyik legjobb légtisztító növényként tartja számon, a kínai kultúrában szerencsehozó növényként tekintenek rá.
Aloe Vera
Gyógyító, regeneráló hatásáról rengeteget információ áll a rendelkezésünkre, azt azonban kevesen tudják, hogy a levegőben lévő formaldehid és benzol mennyiségét is csökkenti és az anyósnyelvhez hasonlóan, ez a növény sem igényel túl sok gondoskodást, tehát akár kezdő „botanikusok” is könnyedén életben tudják tartani.
Sokan tévesen kaktusznak hiszik az aloe verát, azonban valójában egy pozsgás növény, amelynek mindössze 1,5 %-a szilárd anyag, a többi víz. Húsos leveleiben található az a zselés anyag, amelynek jótékony hatásait köszönheti.
Epipremnum aureum
Leánykori nevén szobai futóka. Eredetileg Ázsia trópusi és szubtrópusi területeiről származó léggyökeres liánnövény, amely hazánkban is közkedvelt szobai futónövény.
Sokszor mohakaróra futtatják, így a karó magasságától függően hatalmas zöld zuhatagot képez, ami csodaszép dekorációs elem akár irodákban is. Tartása egyszerű, igényei mindenben átlagosak.
A kutatások szerint a levegő xilol, benzol, formaldehid, triklór-etilén tartalmát szűri meg.
Spathiphyllum
A nálunk vitorlavirágként elhíresült szobanövény őshazája Kolumbia és Venezuela, ahol a trópusi őserdők aljnövényzetének a része, így az ehhez hasonló klímában érzi jól magát. Szűrt fény, sok víz és a párás levegő az ideális számára, a huzatot nagyon nem kedveli.
Az egyik legnépszerűbb szobanövény, hiszen ha szereti a helyet, akkor csodaszép, méregzöld, fényes levelei mellet rendkívül mutatós, fehér vitorlaszerű virágokkal is megörvendeztet bennünket, ami jól megy a minimalista stílusú enteriőrökhöz.
Légtisztító hatását elsősorban a levegő ammónia, benzol, formaldehid, triklór-etilén tartalmának szűrésével fejti ki.
Nephrolepis exaltata
Ez is egy olyan növény, amivel már szinte mindenki találkozott. A csodaszép, világoszöld, dús levélkoronájú szobapáfrány már a mai szemmel retronak mondott lakásoknak is közkedvelt dísze volt.
Ennek egyik oka, hogy a páfrányok nem csak megszűrik a levegő szén-dioxid és xilol tartalmát, de párásítják is a szoba levegőjét, cserébe azonban mindössze minimális gondozást igényelnek. Szóval tartásuk kifejezetten jó biznisz.
A felsorolásnak természetesen még nincs vége, de most hagyom, hogy kicsit leülepedjen benned ez a rengeteg információ és ígérem, hamarosan folyatjuk a többi légtisztító növénnyel.
Ha úgy döntöttél, te is szeretnél tisztább levegőt otthonodban vagy az irodádban, tekintsd meg szobanövény kínálatunkat:
https://www.kleopatraviraga.hu/cserepes-viragok?infinite_page=2